Osmanağa Mah. Şemsitap Sok. No: 5/13 Kadıköy-İstanbul

 

Dünya Sağlık Örgütü her yıl 2 milyondan fazla insanın hareket azlığına bağlı hastalıklardan öldüğünü rapor etmektedir (WHO,2010). Bu gerekçeyle 2015 yılında Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan Avrupa Spor Haftası, hareketsizlik krizinin kötüleşmesi ile mücadele kapsamında başlatılmıştır.

Avrupa Spor Haftası, kişilerin; yaşına, cinsiyetine, sosyal geçmişine ve fitness düzeyine bakılmaksızın toplumum her kesimini “Indoor” ve “Outdoor” olarak ifade edilen kapalı ve açık alanlarda düzenli olarak aktif olmaları teşvik eden bir programdır.

Her yıl #BeActive mottosu ile 23-30 Eylül tarihlerinde tüm Avrupa’da toplumun tüm paydaşları fiziksel aktiviteyi ve sporu teşvik edici faaliyetler yapmakta ve bunun görünür kılmak için dijital mecralarda paylaşmaktadırlar. Günümüzde oldukça popüler olan hafta, her yıl büyümeye devam ederek her geçen gün daha fazla Avrupalıyı sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını benimsemeye teşvik etmektedir.

Türkiye, AB üyesi olmamasına rağmen Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Spor Haftası programına dahil etmiştir.  AB Komisyonu, Türkiye de bu hafta ile ilgili Herkes İçin Spor Federasyonunu (HİS) yetkilendirmiştir. Türkiye kurumlar ve bireyler bu hafta kapsamında yapacakları etkinlikler ile ilgili finansman desteği başta olmak üzere diğer destekler için Herkes İçin Spor Federasyonu ile etkinlik haftası öncesinde irtibata geçebilirler.

Avrupa Spor Haftası kapsamında etkinlik yapmak isteyen Spor Kulüpleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Yerel Yönetimler, Devlet Kurum ve Kuruluşları başta olmak üzere tüzel kişiler ve gerçek kişiler  https://ecas.ec.europa.eu/cas linkinden kayıt oluşturarak yapacakları faaliyetleri sisteme girmeleri gerekmektedir.

AB Komisyonu tarafından Ayrıca Avrupa Spor Haftası kapsamında çeşitli kategorilerde başarılı bulunan tüzel ve gerçek kişilere ödül verilmektedir.

  • BeActive Eğitim Ödülü
  • BeActive İşyeri Ödülü
  • BeActive Yerel Kahraman Ödülü
  • Nesiller Arası #BeActive Ödülü (2022’de YENİ)

Ödüller ve Avrupa Spor Haftası ile ilgili detay bilgilere https://sport.ec.europa.eu/   linkinden erişim sağlayabilirsiniz.

Aktif Şehirler olarak Avrupa Spor Haftası kapsamında İstanbul’un ilk İş Merkezi unvanına sahip Odakule İş Merkezinde İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü ve diğer kurum çalışanlarına yönelik Uzman Eğitmen Mahmut Talha Sağlıklı yönetimde “Dik Duruş Akademisi Bedene Yolculuk” programı düzenledik. Daha iyi bir duruşa (postür) sahip olmak için nelere dikkat etmeleri gerektiği, ofis ortamında yapabilecekleri ofis egzersizleri hakkında teorik ve uygulamalı bir program düzenledik. Program kapsamında tüm katılımcılara direnç bandı hediye ettik.

 

Bu hafta kapsamında gönüllülerimize unutmadık. Çağrımıza cevap veren gönüllerimize uzman eğitmenler eşliğinde Haliç Su Sporları Merkezinde Dragon Bot etkinliği organize ettik.