Osmanağa Mah. Şemsitap Sok. No: 5/13 Kadıköy-İstanbul

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI, Avrupa Komisyonu’nun sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusunda 2002 yılından itibaren 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan markalaşmış bir faaliyettir.

Avrupa Hareketlilik Haftası, kentlerin tüm karar verici unsurlarını aktif hareketlilik noktasında bir araya gelmesini ve destek vermesini sağlayan, belediyeleri ve kent toplumunu ulaşım ile ilgili önlemler almaya davet eden bir ortak girişimdir.

Bu ortak girişim;

  • Sürdürülebilir ulaşım bilincini artırmak,
  • trafik sıkışıklığına çözüm sunmak,
  • hava kalitesini iyileştirmek ve kentleri daha yaşanabilir kılmak,
  • Çevre dostu ulaşımı teşvik etmek gibi amaçları misyon edinmiştir.

2022 yılında “Daha İyi Bağlantılar” teması ile yürütülen kampanyanın 2023 yıl teması “Şehrini Keşfet-Gelecek Enerjini Koru!” olarak belirlenmiştir. Günümüzde sürdürülebilir kentsel hareketlilik yoluyla enerji tasarrufu yapmak kıt kaynaklar ve artan ulaşım maliyetleri nedeniyle önem kazanmıştır. Toplu taşımayı işletmek kent bütçeleri için yüksek bir masraf olmaya devam ediyor; bu masrafın enerji verimli ulaşım yoluyla azaltılması, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir ulaşım altyapılarını destekleyecek aktiviteler düzenleyerek bir farkındalık oluşturmak hedeflemektedir.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında etkinlikler planlamak ve hayata geçirmek istiyorsanız https://mobilityweek.eu bağlantı linkini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaptığınız etkinliklerin görünür olması için temsil ettiğiniz yapının tüzel kişiliğine göre belediyeler için ayrı bir kayıt; sivil toplum kuruluşu, işletme, birey ve bir okul iseniz ayrı bir kayıt oluşturmalısınız. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra yapmayı planladığınız etkinlikleri yönlendirme yapılan sayfaya kayıt almanız gerekmektedir. Etkinlikleri duyurum yapmak için kullanacağınız logo ve güncel tema içeriklerini https://mobilityweek.eu bağlantı linkinden erişim sağlayabilirsiniz. Geriye etkinlikleri uygulamak ve kurumsal sosyal medya hesaplarında duyurmak kalıyor… Yaptığınız etkinlikleri dijital mecralarda paylaşırken belirlenen temaları # etiketi ile yayınlamak, ayrıca Mobility Week ve Mobilitiy WeekTR  sosyal medya  hesaplarını etiketlemek görünürlük  için fayda sağlıyor.

Avrupa Hareketlilik Haftası tamamlandığında  https://mobilityweek.eu   bağlantı linkinde ilan edilen başvuru tarih aralığında Yerel Yönetimlerin başvuru yapabildiği, “Avrupa Hareketlilik Haftası Ödülü” ve yıl boyunca sürdürülebilir hareketliliği teşvik eden sivil toplum kuruluşlarına, işletmelere, vatandaş girişimlerine, eğitim kurumlarına ve belediyelerin başvuru yapabileceği “Hareketlilik Eylem Ödülü” ne başvuruda bulunabilirsiniz. Her yıl ödül sayısı ve kategorisinin değişebileceğini lütfen unutmayalım.
Ayrıca https://mobilityweek.eu bağlantı linkinden geçmiş tarihli hareketlilik haftası kampanyalarına erişim sağlayabilir; yapmayı planladığınız etkinliklere ilham alabilirsiniz.

Türkiye’de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri Türkiye Belediyeler Birliği koordinasyonunda AB delegasyonun finansmanı ile gerçekleştirilmektedir.  Türkiye Belediyeler Birliğine üye bir yerel yönetim iseniz; etkinliklerinizi Birlik koordinasyonunda AB Delegasyonu finansmanı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hafta öncesinde Türkiye Belediyeler Birliği ile iletişime geçmenizi tasviye ederiz.

2023 Avrupa Hareketlilik Haftası için biz Aktif Şehirler olarak neler yaptık?

Hafta boyunca Mobilite Week ve Mobilitiy WeekTR hesaplarındaki canlı yayınları takip ederek katılım sağladık. 18 Eylül 2023 tarihinde sedanter hayat süren İstanbul sakinlerine yönelik kano etkinliğini organize ettik.

Şehrini keşfet Gelecek Enerjini Koru teması ile 19 Eylül 2023 günü Florya Sahil de bisiklet ve trekking etkinliği gerçekleştirdik.   Yaptığımız tüm etkinlikler için toplu taşıma ve yürümeyi tercih ettik.

Avrupa Hareketlilik Haftası Etkinlik Fotoğraflarımız