Osmanağa Mah. Şemsitap Sok. No: 5/13 Kadıköy-İstanbul

Gençlik Katılımı

Aktif Şehir Politikalarına Genç Bakış

Ulusal Toplantı

15-21 Aralık 2023

 

T.C. Dış İşleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen 2022-1-TR01- KA154-YOU-000065656 sözleşme numaralı Erasmus+ KA154 Aktif Şehir Politikalarına Genç Bakış projesi 1. Ulusal Toplantısı 15-21 Aralık 2023 tarihleri arasında Erzurum’da gerçekleştirilmiştir.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Spor A.Ş. paydaşlığında gerçekleştirdiğimiz projemizde katılımcılarımıza spor bilimi, proje yönetiminde uzman eğitmenler ve fizyoterapistler tarafından

  • Aktif Yaşam Nedir?
  • Aktif Yaşam Nasıl Sağlanır ve Sürdürülür?
  • Şehirde Aktif Yaşam?
  • Şehir Yaşamında ve İşyerlerinde Sağlıklı Beden
  • AB Fırsatları ve Proje Döngüsü Yönetimi
  • Erasmus+ Nedir? ESC Fırsatları
  • Energizer Team Building Eğitimler

  • verildi ve atölye çalışmaları yapıldı.  Ayrıca Erzurum Spor A.Ş. Genel Müdürü, Erzurumspor FK Başkanı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Başkanı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Dal katılımcılar ile bir araya gelerek “Aktif Bir Yaşam” üzerine söyleşi gerçekleştirmiştir.

Proje sürecimizde katılımcılarımız 4 farklı başlıkta grup çalıştay gerçekleştirmiştir.

Her çalıştay öncesi uzman kişiler tarafından çalıştay konuların katılımcılar tarafından anlaşılıp benimsetilmesi için bilgilendirici sunumlar yapıldı.

Çalıştay Konularımız;

1. Şehrin Planlanması ve Altyapı Hizmetlerinin Fiziksel Hareketliliğe Etkisi
Bu oturumda katılımcılar bir şehrin ideal olarak nasıl planlanması, yapılan altyapı çalışmalarının bireylerin fiziksel hareketliliğe katılımına etkisi tartışılmıştır. 4 ayrı grup çalışması sonucunda 4 ayrı şehir planlaması oluşturulmuş ve bu fikri çıktılar proje haline getirilip diğer katılımcılara sunulmuştur.

2.Spor Hizmetlerinin Erişilebilir Olması

Bu çalışmada kırsal dahil olmak üzere her yaştan insanın spora erişebilme noktasındaki durumu ele alınmış ve özellikle dezavantajlı grupların burada yaşadığı engeller problem şeması haline getirilmiştir. 4 ayrı grup çalışmasında 4 ayrı çıktı rapor haline getirilmiştir.

3. İş Hayatında Fiziksel hareketliliğin Artırılması

Çalışan insanların günlük 8-12 saatini iş yerinde geçirmesi iş yeri uygulamalarının fiziksel hareketliliğe katkısı ile yakından ilişkilidir. Bu oturumda katılımcılar spor ve psikoloji ilişkisine atıfta bulunarak iş yerinde uygulanabilecek basit ama etkili metodolojiler geliştirmişlerdir. Salgından sonra gündemde olan esnek çalışma ve evden çalışmanın fiziksel aktiviteye etkisi tartışılmıştır, Bu uygulamaları işçi- iş veren- devlet üçgeninde eksene oturtmuş ve karar alıcılara sunmak üzere rapor haline getirmişlerdir.

4. Aktif Şehir Politikalarına Genç Bakış Açısı

Bu çalıştayda özellikle politika yapıcı olarak gençlerin rol oynaması desteklenmiş ve katılımcıların “Aktif Şehir” politikası geliştirmeleri desteklenmiştir. Yapılan grup çalışmasında gençler kamu kurumlarının da dahil olacağı politikaları tüm yönleri ile ele almış ve karar alıcılara sunmak üzere rapor haline getirmiştir.

Projenin son günlerinde katılımcılar karar alıcılar ile bir araya gelmiştir. Yapılan programa Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Birdal Öztürk, Erzurum Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Sayın Ali Laloğlu ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Oktay Öztürk katılım sağlamıştır. Yapılan yuvarlak masa toplantılarında gençler oluşturdukları çalıştay raporlarını ve yenilikçi uygulamalarını karar alıcılara sunularak alanlar hakkında sorularını iletme imkânı bulmuşlardır. Program karar alıcılara teşekkür sunumu ve YouthPass sertifika töreni ile sona ermiştir.

Program bitiminde gençler ile kapanış toplantısı yapılmış; projenin kapsamı, içeriği hakkında bir geri bildirim toplantısı yapılmıştır.

Katılımcılarımız tema kapsamında Buz Hokeyi A Milli Takımını Buz Pistinde izleme ve Erzurum Spor A.Ş’ nin deneyimli buz pateni eğitmenleri eşliğinde paten yapmışlardır.

Şehrin en popüler sporu Futbolu Büyükşehir Belediye Erzurumspor&Ümraniyespor maçını Kazım Karabekir Stadyumu’nda tribünde izlemişlerdir.  Ayrıca katılımcılarımız serbest zamanlarında Palandöken dağında kayak sporunu deneyimlemişlerdir.

Projenin son gününde katılımcılarımız, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin deneyimli rehberi eşliğinde Erzurum’un başta Erzurum Şehitliği, Kurtuluş Savaşımız için önemli kararların alındığı Erzurum Kongre Binası olmak üzere şehrin diğer tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmişler, yöresel lezzetleri tatma fırsatı bulmuşlardır.

Aktif Şehir Politikalarına Genç Bakış Projesi 1. Ulusal Toplantısı başarı ile tamamlanmış; 2. Ulusal Toplantı için hazırlıklara başlanmıştır.